bajka filmowa

Bajka filmowa
Wszechzwiązkowe Biuro Propagandy Radzieckiej Sztuki Filmowej 
(Związek Filmowców ZSRR)

Mowa tu, o prostokątnych, niedługich w treści książeczkach (ok. 16 stronic), powstałych w ZSRR w latach 70 - 80 tych XX wieku. Cały pomysł opierał się na scenariuszach i kadrach filmowych z animowanych, krótkometrażowych bajek animowanych i lalkowych dla dzieci. Bajki wydawane były również przez Filmową Agencję Wydawniczą. Większość bajek powstała w wytwórni filmowej "Sojuzmultifilm. Studio to powstało w Moskwie- 10 czerwca 1936 roku. Filmy animowane w Rosji Radzieckiej powstały po tym, jak w 1933 roku w Moskwie odbył się pierwszy w historii festiwal amerykańskich kreskówek. Bajki produkcji Walta Disneya wywarły ogromne wrażenie w ZSRR. Był nimi zachwycony i oczarowany nawet sam J. Stalin:) Postanowiono w ZSRR stworzyć coś podobnego, aby nie być gorszym od swego "odwiecznego wroga" i "rywala". Tak powstała wytwórnia filmów animowanych "Sojuzmultifilm" - jako kopia disnejowskiego studia w USA. 
Na podstawie tych krótkich bajek animowanych, trwających do 10 minut, wyprodukowano niezliczoną ilość książeczek dla najmłodszych. Niektóre z nich w formie komiksowej. Ilustracje w książeczkach to nic innego jak kadry z filmów animowanych w reżyserii min.: W. Połkownikowa, M. Botowa, W. Arbiekowa i wielu innych. 
Inne znane, radzieckie studia filmowe, które wyprodukowały bajki filmowe i na ich podstawie powstały książeczki to: 
-Studio Ekran, Wołgogradtelefilm, Gruzja-film, Kijewnauczfilm, Mołdowa-film, Turkmenfilm. Bajki w formie książeczek wydawano w Wydawnictwie - "Wszechzwiązkowe Biuro Propagandy Radzieckiej Sztuki Filmowej. Związek Filmowców ZSRR). Książeczki te, wiernie tłumaczono z rosyjskiego na język polski oraz języki innych krajów, znajdujących się w Bloku Wschodnim*. Państwa bloku wschodniego, znalazły się za "żelazną kurtyną", a ich granic pilnie strzegło wojsko. Nastały czasy bardzo ciężkie gospodarczo, ekonomicznie i politycznie. Niebezpieczne, szare, pełne niedomówień, agresji, propagandy komunistycznej, potem buntu i ruchów wyzwoleńczych.... 
Były to jednak czasy dzieciństwa wielu, wielu z nas.... 
Niektóre postacie bawią zarówno dzieci i dorosłych po dziś dzień. Mowa tu o niezapomnianej parze przesympatycznych zwierzątek: Wilku i Zającu:) 
*Blok Wschodni - kraje demokracji ludowej uznawane przez ZSRR za socjalistyczne, a co za tym idzie - sprzymierzone, od czasów po zakończeniu II woj. światowej, aż do lat 90-tych XX wieku. Potocznie kraje te nazywano "demoludami", oficjalnie - państwami satelickimi. Były nimi: NRD, PRL, Czechosłowacja, Węgry, Bułgaria i Rumunia. Niekiedy zaliczamy do nich też Jugosławię, Albanię i Chińską Republikę Ludową - mimo, że zachowały one niezależność. 
W państwach satelickich ( w tym w Polsce), władzę objęli komuniści w wyniku interwencji zewnętrznej, sfałszowanych wyników wyborów lub zamachu stanu. Pierwszym takim tworem była tuż po rewolucji październikowej w Rosji: Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka (Rosyjska FSRR) oraz Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka (USRR). Potem dołączono: Białoruś, Litwę, Łotwę, Karelię (tereny Finlandii), Gruzję, Armenię, Mołdawię, Turkiestan, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan.)



Książeczki na podstawie radzieckich bajek animowanych. 

1. "Bajka o leniuszku."- (1983) - (ros. "Сказка про лень", wym. Skazka pro len) - na podst. filmu animowanego w reż. Jurija Prytkowa i scen. Ludmiły Zubkowej.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1978 roku.

2. "Bajka o przebiegłym szakalu i dobrym wielbłądzie." - (1981) - (ros. "Шакалёнок и верблюд.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Władimira Połkownikowa i scen. Lwa Arkadjewa i Igora Bołgargina.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1956 rok.

3. "Bez tego obejść się nie można" - (1978) - (ros. "Без этого нельзя.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Michaiła Botowa i scen. Jekateriny Karganowej.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm- 1971 rok.

4. "Biuro rzeczy znalezionych." - (1988)- (ros. "Бюро находок.") - na podst. serii czterech radzieckich krótkometrażowych filmów animowanych z lat 1982-1984 w reż. Olega Czurkina i Borisa Akuliniczniewa, scen. Siergiej Iwanow. Pierwsze dwie serie powstały w 1982 roku, trzecia – "Sroka złodziejka" w 1983, a czwarta w 1984 roku.


Wytwórnia filmowa Ekran - 1982- 1984 rok.

5. "Chłopiec i dziewczynka."- (1983) - (ros. "Мальчик и девочка.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Rozalii Zielmy i scen. Grigorija Ostera.


Wytwórnia filmów Ekran - 1978 rok.

6. "Co potrafisz?"- (1990) -( ros. "А что ты умеешь?" wym,: , A szto ty umiejesz?) - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Władimira Arbiekowa i scen. Witalija Złotnikowa. 


Wytwórnia filmów Sojuzmultifilm - 1984 rok. 

7. "Czekaj! Ja ci pokażę!" - seria o przygodach Wilka i Zająca - (ros. "Ну, погоди!,"wym.: Nu, pogodi)- na podstawie radzieckiej (potem rosyjskiej) kreskówki w reż. Wiaczesława Kotionoczkina, Władimira Tarasowa, Aleksieja Kotionoczkina i scen. Aleksandra Kurlandzkiego i Arkadija Chajta. Pierwszy odcinek miał swą premierę 1 stycznia 1969 roku. 
więcej informacji o Wilku i Zającu:)

Wydanie z 1988 roku

Wydanie z 1989 roku

Wydanie z 1989 roku

Wydanie z roku 1989

Wydanie z 1989 roku

Wydanie z 1983 roku

Wydanie z 1989 roku

Wydanie z 1989 roku

Wydanie z 1988 roku

Wydanie z 1988 roku
Wydanie z 1988 roku

8. "Dom dla lamparta."- (1982) - (ros. " Дом для леопарда.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Anatolija Rieznikowa i scen. Wiaczesława Nazaruka.


Wytwórnia filmowa studio Ekran - 1979 rok.

9. "Dziadek Au." - (1984) - (ros. "Дядюшка Ау.") - na podst. radzieckiej bajki lalkowej w trzech częściach w reż. Iosifa Douksza, Majji Buzinowej, Lidiji Surikowej i Mariji Muatowej oraz scen. Eduarda Uspienskiego. Stworzona na podstawie utworu "Pan Huczek" (Herra Huu) fińskiego autora Hannu Makela. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1979 rok. 

10."Dziewczynka + smok." - (1989) - (ros. "Девочка и Дракон.") - na podst. radzieckiej bajki filmowej, która to powstała na motywach bajek Donalda Bisseta. Scenariusz napisał Władimir Kurczewski. 


Wytwórnia filmowa Ekran - 1983 rok. 

11. "Dziewczynka i gąsior." - (1984) - (ros. "Девочка и Гусь.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Wachtanga Bachtadze i scen. Niny Benaszwili.


Wytwórnia filmowa Gruzja - film - 1975 rok.

12. "Dziewczynka i niedźwiedź " - (1980) - (ros. "Девочка и медведь", wym. Diewoczka i miedwied) - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Natalji Gołowanowej scen. Władimir Gołowanow. 

Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1980 rok

13. "Gaduła" - (1983) - (ros. "Пустомеля.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Borisa Butakowa i scen. Władimira Kapninskiego.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1980 rok.

14. "Gil." - (1990) - (ros. "Sniegir.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Inessy Kowalowej , oparta na podstawie utworu Agniji Barto.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm 1983 rok. 

15. "Gwiazdy futbolu." - (1990 - Kinocentr) (ros. " Футбольные звёзды.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Borisa Diożkina i scen. Aleksandr Kumma. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1974 rok. 

16. "Hej - hop! Hej - hop!" - (ros. "Раз, два — дружно!") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Władimira Połkownikowa i scen. Władimira Sutiejewa.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm- 1967 rok.

17. "I jeszcze raz: - ja ci pokażę!" - seria przygód z Wilkiem i Zającem 
więcej informacji o Wilku i Zającu:)





Wydanie z 1988 roku

18. "Ja ci pokażę" - seria przygód z Wilkiem i Zającem. Wydanie z 1986 roku. 
więcej informacji o Wilku i Zającu:)



19. "Jak kaczorek grajek został piłkarzem." - (1989) -
(ros. "Как утёнок-музыкант стал футболистом.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Witolda Bordziłowskiego i scen. Anatolija Taraskina. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1978 rok. 

20. "Jak można najszybciej urosnąć." - (1984)- (ros. "Как стать большим.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Władimira Diegtiariowa i scen. Giennadija Cyfierowa.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1967 rok.

21. "Jak przyjaciel, to przyjaciel " - (1988) - (ros. " Мой друг зонтик.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Jurija Prytkowa i scen. Gienricha Sapgira. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1982 rok.

22. "Jak zając Szaraczek zaprzyjaźnił się ze źródełkiem " - (1980) - (ros. "Заяц Коська и родничок.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Jurija Prytkowa i scen. Nikołaja Gribaczowa. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1974 rok. 

23. "Już ja ci pokażę!"- (1990) - seria o przygodach Wilka i Zająca - reż. Wiaczesław Kotionoczkin, Władimir Tarasow, Aleksiej Kotionoczkin. Na podstawie scenariusza Aleksandra Kurlandskiego, Arkadija Chajta i Felikas Kandela (Kamowa). 
więcej informacji o Wilku i Zającu:)





24. "Kaczorek muzykant."  - (ros. "утёнок, который не умел играть в футбол".) - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Witolda Bordziłowskiego i scen. Anatolija Taraskina. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1972 rok.

26. "Konfitury z malin." (ros. "Малиновое варенье.") - na podst. radzieckiej bajki animowanej, powstałej na motywach bajek Donalda Bisseta. 


Wytwórnia filmowa Ekran - 1983 rok

26. "Koziołek liczy do dziesięciu." - (ros. "Козлёнок, который считал до десяти.") -radziecki krótkometrażowy film lalkowy, animowany z w reż. Władimira Diegtiariowa osnuty na tle bajki norweskiego pisarza Alfa Poysena.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1968 rok.

27. "Kot w butach." 

Wytwórnia filmowa

28. "Księga dżungli." - (1989) - (ros. "Маугли.") -na podst. radzieckiego filmu animowanego, pełnometrażowego w reż. Romana Dawydowa i scen. Leonida Biełokurowa.

Wytwórnia filmowa/ Kinocenter - Zjednoczenie Twórczo Produkcyjne.


29. "Latający dywan." -(1984) - (ros. "Ковёр-самолёт.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Miedżeka Czaryjewa i scen.


Wytwórnia filmowa Turmenfilm - 1977 rok.

30. "Leśni podróżnicy."  - (ros. "Лесные путешественники.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Mstisława Paszczenko i scen. Wiery Czapliny i Griegorija Skriebnickiego.

Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1951 rok.

31. "Leśny kwartet." - (1987) - (ros. "Верное средство.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Jurija Prytkowa i scen. Władimira Kapninskiego.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1982 rok.

32." Lew z karuzeli." 

Wytwórnia filmowa

33. "Lisica i zając." - (1987) - (ros. "Лиса и заяц.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Jurija Nortszteina i scen. Władimira Dala.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1973 rok.

34. " Maluszek." - (1987) - (ros. "Самый маленький гном.") - na podstawie radzieckiej, czteroczęściowej serii filmów lalkowych z lat 1979 - 1983. Reż. M. Lipskierow, il. I. Kostrina.


Wytwórnia filmów Sojuzmultifilm

35. "Mały szop." - (ros. "Крошка Енот") – radziecki krótkometrażowy film animowany w reżyserii Olga Czurkina na podstawie bajki Lilian Moore. Scenariusz napisała Margarita Dołotcewa.

Wytwórnia filmowa Ekran - 1974 rok. 

36. "Mamucia mama." (ros. " Мама для мамонтёнка,") – radziecki krótkometrażowy film animowany z 1981 roku w reżyserii Olega Czurkina na podstawie scenariusza Diny Niepomniaszczej.


Wytwórnia filmowa Ekran - 1981 rok. 

37. "Marzenie osiołka."- (ros. "Заветная мечта.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Michaiła Kamienieckiego i scen. Tatiany Makarowej.

Wytwórnia filmów Sojuzmultifilm

38. "Masza już nie jest leniuszkiem." - (ros. Маша больше не лентяйка) – radziecki krótkometrażowy film animowany w reżyserii Lwa Milczina.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm  - 1978 rok. 

39. "Można i tak!" 


Wytwórnia filmowa

40. "Mój przyjaciel sygnalizator świetlny." - (ros. Мой приятель светофор) – radziecki krótkometrażowy film animowany w reżyserii Fainy Jepifanowej o charakterze edukacyjnym dla dzieci o zasadach ruchu drogowego.

Wytwórnia filmowa Ekran - 1978 rok. 

41. "Myszka Pik." - (ros. Мышонок Пик) – radziecki krótkometrażowy film rysunkowy w reżyserii Giennadija Sokolskiego oparty na podstawie utworu Witalija Biankiego

Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1978 rok. 

42. "Na ratunek." - (ros. Он попался!) – radziecki krótkometrażowy film animowany w reżyserii Wiaczesława Kotionoczkina. Scenariusz napisał Grigorij Oster.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm- 1981 roku. 

43. "Nie chcę, nie będę!" - (ros. "Не хочу и не буду.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Władimira Sierababina i scen. Sakko Runge.


Wytwórnia filmów Wołgogradtielefilm - 1984 rok.

44. "Noworoczna bajka." - (1977) - (ros. "Новогодняя сказка.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Władimira Diegtiarowa i scen. L. Wasiliewa-Gangnusa.


Wytwórnia filmów Sojuzmultifilm - 1972 rok.

45. "O białej róży, która umiała się czerwienić." - (ros." Про белую розу, которая умела краснеть") – radziecki krótkometrażowy film animowany w reżyserii Constatina Balana. Scenariusz napisał Jewgienij Agranowicz



Wytwórnia filmowa Mołdowa - film - 1982 rok. 

46. "O gąsiorku, który się zgubił." - (ros. : Как Гусенок потерялся")  seria krótkometrażowych filmów lalkowych zrealizowana przez Olgę Rozowską, powstała na podstawie scenariusza Grigorija Ostera na podstawie filmu animowanego "Zajączek i przyjaciele". 

Wytwórnia filmowa Ekran - 1981 rok. 

47. "O kotku, który miał na imię Hau." - (ros. "Котёнок по имени Гав", wym. Kotionok po imieni Gaw) – seria krótkometrażowych filmów animowanych Lwa Atamanowa, powstała na podstawie scenariusza Grigorija Ostera. Ostatnia piąta seria powstała po śmierci Lwa Atamanowa. Serię tę zrealizował Leonid Szwarcman wspólnie z Mają Miroszkiną. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1976 - 1982. 

48. "O Leopoldzie i złotej rybce." (Biuro Propagandy Kinematografii Radzieckiej, 1981) - na podst. radzieckiego filmu animowanego "Przygody kota Leopolda", który był wyświetlany w latach 1975 - 1987 i 1993 rok w radzieckiej i rosyjskiej telewizji. Reż. Anatolij Rieznikow i scen. Arkadij Chajt. Emitowany w dwóch seriach po kilka odcinków. Na pozostałe tytuły składają się: - "Zemsta kota Leopolda", "Skarb kota Leopolda", "Telewizor kota Leopolda," Wyprawa kota Leopolda," "Urodziny kota Leopolda", "Lato kota Leopolda," "Kot Leopold na jawie i we śnie", "Kot Leopold i piraci", "Kot Leopold w przychodni", "Samochód kota Leopolda". Seria filmów o Kocie Leopoldzie kontrastuje z amerykańskim serialem animowanym "Tom i Jerry". 


Wytwórnia filmowa  Sojuzmultifilm - 1975 rok. 

49. "O tym, jak Masza pokłóciła się z poduszką." - (ros. Как Маша поссорилась с подушкой) – radziecki krótkometrażowy film animowany z 1977 roku w reżyserii Lwa Milczina. Scenariusz napisała Galina Lebiediewa. Tekst czyta Wasilij Liwanow.
Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1977 rok. 

50. "Obrazki z wystawy." - (ros. "Картинки с выставки", wym. Kartinki s wystawki) – radziecki muzyczny film animowany w reż. Inessy Kowalewskiej powstały na motywach muzyki Modesta Musorgskiego.
Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1984 rok.

51. "Och i Ach wędrują w świat." - (1980) - (ros. "Ох и Ах идут в поход") – radziecki krótkometrażowy film animowany w reżyserii Jurija Prytkowa. Scenariusz napisała Ludmiła Zubkowa. Film jest kontynuacją animacji "Żyli sobie Och i Ach" z 1975 roku.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm 1977 rok. 

52. "Ostatnie polowanie."  -(ros. "Последняя охота") –radziecki, krótkometrażowy film animowany w reż. Walentina Kawarajewa i scen. Teodora Wulfowicza.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1982 rok.

53. "Pasikonik." - (1983) -  (ros. "Зелёный кузнечик") – radziecki krótkometrażowy film animowany w reżyserii Rasy Strautmane. Scenariusz napisali Galina Diemykina i Gieorgij Ball.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1972 rok. 

54. "Piotruś i Reks." - (1984) - (ros. "Мы с Джеком.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Władimira Samsonowa, scen. Witalij Złotnikow.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm- 1973 rok.

55. "Powrót marnotrawnej papugi." -(1990) - (ros. "Возвращение блудного попугая", wym.: Wozwieszczenije błudnogo papugaja) - radziecka seria filmów animowanych stworzona przez Aleksandra Kurlandskiego i Walentina Karawajewa w latach 1984-1988. Od 2002 powstają nowe animacje z udziałem Papugi Kieszy w reżyserii Aleksandra Dawydowa. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm 1984 rok. 

56. "Prezent dla najsłabszego " - (1981) - (ros. "Подарок для самoгo слабoгo".) radziecki krótkometrażowy film animowany z 1978 roku w reżyserii Leonida Kajukowa. Scenariusz napisał Witalij Złotnikow. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm 1978 rok. 

57. "Przygody Chomy." - (1983) - (ros. "Приключения Хомы.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Garriego Bardina i scen. Alberta Iwanowa.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1978 rok.

58. "Raz kowboj, dwa kowboj..." - (1986) (ros. "Раз ковбой, два ковбой") – radziecki krótkometrażowy film animowany  w reżyserii Anatolija Rieznikowa na podstawie scenariusza Arkadija Chajta. Parodia na amerykański western.


Wytwórnia filmowa Ekran 1981 rok

59. "Skok."- (1990 ) - (ros. "Прыжок".) - radziecki krótkometrażowy film lalkowy w reż. Galiny Turgieniewy. Scenariusz napisał Aleksandr Rozin. Oparty na motywach utworu Lwa Tołstoja.


Wytwórnia filmowa - emisja 1980 rok. 

60. "Słodka bajeczka." - (1986) - (ros. "Сладкая сказка.") - na podst. filmu animowanego w reż. Władimira Diegtiariowa i scen. Giennadija Cyfierowa i Gienricha Sapgira.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1970 rok.

61. Słomiany byczek  -(1990) - (ros. "Соломенный бычок, wym,: Sołomiennyj byczok.") - na podstawie radzieckiego filmu animowanego w reż. Olgi Chodatajewny i Leonida Aristowa i A. Reznikowa. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1954 rok. 

62. "Słoneczko na nitce." - (1986) - (ros. "Солнышко на нитке.") - na podst. filmu animowanego w reż. Władimira Danilewicza i scen. Ludmiły Zubkowej.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1977 rok.

63. "Sprytny Żabuś." - (1988) - (ros. "Находчивый лягушонок.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Wiktora Winnikowa i scen. E. Rylcewa i E. Orasa. 


Wytwórnia filmowa Wołgogradtielefilm - 1981 rok.

64. "Sroka złodziejka." - (1988) - jako III część bajki "Biuro rzeczy znalezionych".


Wytwórnia filmowa  Ekran - 1983 rok. 

65. "Strach ma wielkie oczy."- (1990) (ros. "Ничуть не страшно.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Leonida Kujakowa i scen. Andrieja Kiriłłowa. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1981 rok.

66. "Tajemnica trzeciej planety." -(1984)-  (ros. "Тайна третьей планеты")- na podstawie radzieckiego filmu animowanego opartego na "Podróże Alicji "– powieści science-fiction z serii opowiadań o przygodach Alicji Sielezniowej Kiryła Bułyczowa w reż. Romana Kaczanowa.
Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1981 rok. 

67. "Tęcza." - (1983)- (ros. "Радуга.") - na podstawie radzieckiego filmu animowanego w reż. Władimira Popowa i scen. Garri Bardina.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1975 rok.

68. "Trzy pingwiny." - (1978) - (ros. "Tри пингвина.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w Władimira Danilewicza i scen. Nikołaj Erdman, B. Woronow. Na podstawie wiersza Aleksieja Łaptiewa "Pik, Pak, Pok".


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1961 rok.

69. "Tygrysek na słoneczniku ." - (1986) - (ros. "Тигрёнок на подсолнухе.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Leonida Nosyriewa, na motywach opowiadania Jurija Kowala.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1981 rok.

70. "Urodziny babci." -(1989) - (ros. "День рождения бабушки", wym.: Dień rożdienija babuszki) - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Władimira Arbiekowa i scen. Witalija Złotnikowa. 


Wytwórnia filmowa  Sojuzmultifilm 1981 rok. 

71. "Uwaga małpeczki!" - (1989)(ros. "Обезьянки. Осторожно, обезьянки!")  na podst. radzieckiego serialu animowanego w reż. Leonida Szwarcmana i scen. Grigorija Ostera. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1984 rok.

72. "W królestwie krzywych zwierciadeł." - (1988) - (ros." Королевство кривых зеркал".) - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Aleksandra Rou, scen. Lwa Arkadjewa i Witalija Gubariewa. 


Wytwórnia filmowa - emisja 1963 rok. 

73. "W ostatniej ławce."  - (ros. "На задней парте.") - na podstawie serii czterech filmów animowanych produkcji radzieckiej. Reż. Walerij Ugarow i scen. Anatolij Pietrow.
Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1978 - 1985 rok.

74. "Wasylisa Pięknolica." - (1988) - na podst. radzieckiej baśni , autor: Aleksandra Rou, oprac. graficzne A. Kłopotowski. 


Wytwórnia filmowa

75. "Witaj, Tram - landio!" - (1984) -  (ros." Трям! Здравствуйте!".) - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Jurija Butyrina i scen. Siergieja Kozłowa. 


Wytwórnia filmowa Ekran - 1980 rok. 

76. "Wyspa cudów." - (1982) - (ros. "Чудесный остров.") - na podst. radzieckiego serialu animowanego. Adaptacja utworu Rudolfa Ericha Raspe " Niezwykłe przygody Barona Munchhausena". W Polsce emitowany w latach 90 na kanale TVP Regionalna. 
Wytwórnia filmowa Ekran - 1973 - 1974. 

77. "Zajączek i mucha." - (1987) - (ros. "Зайчонок и муха.") - na podstawie filmu animowanego w reż. Walentina Karawajewa i scen. Aleksieja Batałowa.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1977 rok.

78. "Zamek kłamców." (Wszechzwiązkowe Zjednoczenie Twórczo-Produkcyjne Kinocentr, 1990)(ros. "Замок лгунов.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Giennadija Sokolskiego i scen. Anatolija Pietrowa. 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1983 rok. 

79. "Zapomniane urodziny." - (1989)(ros. "Забытый день рождения.") - na podst. radzieckiej bajki animowanej powstałej na motywach bajek Donalda Bisseta. Reż. Władim Kurczewski.


Wytwórnia filmowa Ekran - 1984 rok

80. "Ząb." - (1989) - (ros. "Зубная Быль.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Włodimyra Dachno i scen. Michaiła Tatarskiego.


Wytwórnia filmowa Kijewnauczfilm - 1972 rok.

81. "Zemsta kota Leopolda." - (Biuro Propagandy Kinematografii Radzieckiej, 1981) - (ros. "Месть кота Леопольда") - na podst. radzieckiego filmu animowanego "Przygody kota Leopolda", który był wyświetlany w latach 1975 - 1987 i 1993 rok w radzieckiej i rosyjskiej telewizji. Reż. Anatolij Rieznikow i scen. Arkadij Chajt. "Zemsta kota Leopolda" to pierwszy odcinek pierwszej serii telewizyjnej. Na pozostałe tytuły składają się: - "O Leopoldzie i złotej rybce", "Skarb kota Leopolda", "Telewizor kota Leopolda," Wyprawa kota Leopolda," "Urodziny kota Leopolda", "Lato kota Leopolda," "Kot Leopold na jawie i we śnie", "Kot Leopold i piraci", "Kot Leopold w przychodni", "Samochód kota Leopolda". 


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1979 rok. 

82. "Zgubiony pieniążek." - (1981) - (ros. "Пятачок.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego w reż. Jurija Prytkowa i scen. Piotra Frołowa.


Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1977 rok.

83. "Żółty bocian " - (1953 - Filmowa Agencja Wydawnicza) - (ros. "Жёлтый аист," wym.:  Żoltyj aist) - na podstawie chińskiej baśni - radziecki film animowany w reż. Lwa Atamanowa i scen. Michaiła Papawa i Borisa Brodzkiego. 

Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1950 rok. 

84. "Żółty słoń." - (Wszechzwiązkowe Biuro Propagandy Sztuki Filmowej, 1986)-  (ros. "желтый слон.") - na podst. radzieckiego filmu animowanego, lalkowego  w reż. Władimira Danilewicza i scen. Jurija Jakowlewa. 

Wytwórnia filmowa Sojuzmultifilm - 1979 rok. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Osobom spamującym, próbującym reklamować w komentarzach inne strony- podziękuję i ich komentarze będą usuwane.
Pozostałym, bardzo dziękuję za wyrażenie swojej opinii i zapraszam ponownie:)